eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

Dinarska štednja se uvećala za 5 puta – evo i zašto!

Dinarska štednja se uvećala za 5 puta – evo i zašto!
08.11.2022. god.

Ljudi sve više veruju bankarskom sistemu, uzimaju kredite, otvaraju račune, ali i sve više štede. Prema podacima Narodne banke Srbije dinarska štednja je porasla za 5 puta u odnosu za period od 10 godina, a ukupna štednja iznosi 14,3 milijarde evra.

Klijenti žele da zarade sa svojom štednjom, žele da budu sigurni da će novac biti bezbedan, a da pri tome ostvare i druge pogodnosti. Zbog toga je deponovanje novca u bankama sve češća opcija.

Šta podrazumeva dinarska štednja?


Dinarska štednja je vrsta štednje koja je najpopularnija u našem bankarskom sistemu. Reč je o usluzi banke koja omogućava deponovanje svojih sredstava na račun banke i ostvarivanja kamate tom prilikom.

Narodna banka stimuliše dinarsku štednju pa poslovne banke daju najvišu kamatnu stopu upravo na ovu vrstu ulaganja.

Od 2012.godine do danas štednja u dinarima je bila isplativija u 98% obračunskih perioda i svim vlasnicima je donela veći profit od štednje u evrima.

U septembru 2022.godine dinarska štednja je dostigla 88,2 milijarde dinara dok su sve druge vrste imale umereniji rast, a najave su i da će se sa politikom dinarizacije nastaviti i u budućnosti.

Klijentima ostaje na raspolaganju da ulažu u dva najčešća vida štednje: po viđenju i oročenu od čega zavisi i kamatna stopa. Neke banke daju i fleksibilne uslove štednje gde se sredstva i delimično povlače tokom obračunskog perioda, a da se ne raskida ugovorni odnos.

Sve prednosti štednje u dinarima?


Osim više kamatne stope, dinarska štednja donosi i druge, dodatne prednosti koje svakome odgovaraju

Prva prednosti je neoporezivanje kamate na dinarsku štednju što donosi prvi razlog zašto je ova štednja isplativija i na dugoročnom planu je najbolji izbor.

Kada se novac uplaćuje na račun, ali i podiže nakon perioda štednje, odmah je spreman za trošenje, nema gubitaka usled kursnih razlika niti potrebe za konverzijom novca.

Velika prednost je i ta što se donosi najviša kamatna stopa, a ako se izabere oročena štednja postići će se maksimalan profit za uložena sredstva i o tome treba voditi računa kada se bira oblik štednje.

Uz štednju u dinarima je dovoljan samo jedan - tekući račun, a ako koristite bilo kakvu drugačiju štednju u devizama, morate posedovati i devizni račun i svaki put plaćati kursnu razliku kada poželite da trošite svoj nova.

Visok udeo štednje je odraz razvijenog društva

Sve visokorazvijene zemlje imaju visok udeo štednje pa je i ovaj rast dobar pokazatelj većeg poverenja u banke i razvoja veće svesti o drugačijem raspoređivanju budžeta i kontroli troškova.

Što je standard viši to je i štednja veća jer se ovako odvaja višak sredstava i čuva za neko buduće trošenje. To je pametan način raspoređivanja novca i može da donese samo korist.

Kada se sagledaju sve prednosti, štednja u bankama je zaista najbolji izbor u svakom slučaju. Čuvanje novca u dinarima ne samo da donosi najveću zaradu, već ima i druge prednosti koje građani sve više prepoznaju.

Štednja će nastaviti da raste, a u narednom periodu će i kamate biti povećane što će svakome odgovarati.







Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Moskva će preduzeti mere koje služe njenim interesima, izjavio je Dmitrij Peskov

Moskva koristi multilateralne formate van kontrole SAD da bi zaobišla ograničenja, izjavio je ministar spoljnih poslova


Visoki diplomata je izjavio da će EU možda morati da postane „kreativnija“ u pronalaženju novca za Kijev

Nemački kancelar je pojasnio da će profit dobijen od sredstava Moskve u EU biti upotrebljen za naoružavanje Kijeva


Ursula fon der Lajen je prethodno deblokirala preko 10 milijardi evra kako bi obezbedila podršku Budimpešte za pomoć Ukrajini


Ostale novosti iz rubrike »